Megvan, ki lesz Franciaország következő miniszterelnöke
Francois Bayrou már a negyedik kormányfő lesz Emmanuel Macron elnöksége alatt.
Véget vetne a politikai helyben járásnak.
Nyitókép: BERTRAND GUAY / AFP
Marine Le Pen a Le Parisiennek adott interjújában értékelte Franciaország jelenlegi politikai helyzetét – szemlézte az European Conservative. Le Pen pesszimista képet festett a következő hónapokról, rámutatva a Macron elnök súlyos felelősségére a jelenlegi káoszért, valamint azt is kifejtette:
előrehozott elnökválasztásra számít.
Mint ismert: a 2024. júliusi választások óta az RN Franciaország vezető pártja lett, mind a szavazók számát, mind a parlamenti mandátumok arányát tekintve. Ennek ellenére Le Pen a visszafogottság stratégiáját követi. Az új miniszterelnökkel, François Bayrou-val szemben óvatos optimizmust tanúsít, bízva abban, hogy az nem követi elődje, Michel Barnier hibáit.
Ezt is ajánljuk a témában
Francois Bayrou már a negyedik kormányfő lesz Emmanuel Macron elnöksége alatt.
Bayrou elsőként hívta meg az RN-t a tárgyalásokra, elismerve a politikai súlyát. Le Pen ugyanakkor figyelmeztetett: az ígéretek eddig nem jártak konkrét garanciákkal. Le Pen azt is kifejtette az interjúban, hogy Bayrou-nak nehéz egyensúlyt teremtenie a politikailag megosztott csoportok között. Kiemelte, hogy például a bevándorlás és a bűnözés kérdéseiben az ellentmondó vélemények kormányzati szinten is problémákat okoznak.
Nem tűnik jó politikának, ha az igazságügy miniszter folyamatosan ellentmond a belügyminiszternek”
– jegyezte meg.
Ugyanakkor az RN és Bayrou között egy lényeges pontban körvonalazódik egyetértés: a választási rendszer reformjában. Az RN a jelenlegi, aránytalan választási rendszert bírálja, amely túlreprezentálja a baloldali koalíciót, miközben az RN 11 millió szavazója aránytalanul kevés mandátumot kap.
Ezt is ajánljuk a témában
„Ha ezt a vörös vonalat valóban átlépik, akkor meg fogjuk szavazni a bizalmatlansági indítványt” – mondta a Nemzeti Tömörülés vezéralakja.
Míg Le Pen Bayrou esetében óvatos bizalmat mutat, Macron elnökkel szemben kíméletlen kritikát fogalmazott meg. „Emmanuel Macron, vége van, vagy majdnem” – jelentette ki, hozzátéve, hogy az elnök nemzetközi és hazai befolyását is elvesztette, és már az EU-ban sincs befolyása.
Le Pen végkövetkeztetése szerint Macron politikai jövője megpecsételődött, és Franciaországnak előrehozott elnökválasztásra kell készülnie.
Az RN vezetője most arra összpontosít, hogy felkészüljön erre az eseményre, mivel a korai közvélemény-kutatások szerint jelentős előnnyel indulna az elnökválasztáson.
Ezt is ajánljuk a témában
A brit lap szerint ha Párizs és Berlin képtelen komoly politikai döntéseket hozni erős kormányok hiányában, az Unió hónapokig vagy még tovább is mocsárban vergődhet.